Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa / Blog / Hasarsızlık İndirimi
hasarsızlık indirimi

Hasarsızlık İndirimi

Hasarsızlık indirimi sigorta şirketlerinin en çok üzerinde durduğu konulardan biridir. Hasarsızlık indirimi aracınızın kasko poliçesinin %60’a varan oranlarda maliyetini azaltır ve tasarruf etmenizi sağlar. Hasarsızlık indirimi kazasız geçen her yıl için ortalama %10 daha fazla indirim almanızı sağlamaktadır.

Öyle ki;

İlk 12 aylık sürede %30, ikinci 12 aylık sürede %40, üçüncü 12 aylık sürede %50, dördüncü 12 aylık sürede %60’a tekabül etmektedir.

Eğer sigortalı bir kazaya karışıyorsa ve sigortalı olan kişi kusurluysa bu tablo tamamen tam tersi yönünde ilerlemektedir, yani kazaya karışmışsanız kusurlu siz iseniz üçüncü 12 aylık süredeyseniz ve %50’lik indirim alıyorsanız bir sonraki 12 aylık dilimde %40’lık indirimden faydalanırsınız.

İşte bu yüzdende sigorta alımlarının en önemli etkenlerinden biri olan hasarsızlık indirimini bozmayan durumları iyi bilmeniz ve sigorta alımını ona göre yapmalısınız. Çünkü bu gibi etkenleri göz önünde bulundurmazsanız bir sonraki poliçenizin yükselmesini tetikler ve yüksek oranda prim farklılıklarına sebep olur. Bu yüzden hasarsızlığı bozmayan halleri bilmek sigorta alımında önemlidir.

Günümüzde en çok karşılaşılan hasarlara göre, indiriminizi bozmayan durumlar aşağıdaki gibidir:

%100 Rücu Durumu

Tüm sigorta şirketleri için geçerlidir ve hasarsızlık indirimini bozmayan tek %100 rücu’lu kazalardır. %100 rüculu hasarlar sigortalı olan aracın karıştığı kazada hiçbir kusurunun bulunmaması gerekmektedir.Yani tamamen karşı tarafın kusurlu olması gerekmektedir. Bu tür hasarlarda sigortalı hem hasarsızlık indiriminden faydalanmaya devam eder hem de hasar tazminatını alır. Ancak sigortalının hatasız olduğu gerekli zabıtlarla veya tutanağa geçirilmiş resmi evraklarla belgelendirilmesi ve kazaya sebep olan karşı tarafın tespit edilmesi gerekmektedir.

Radyo-Teyp Çalınması Ve Cam Kırılması Hasarları

Radyo-teyp ve cam kırılmasında sigorta şirketinin bu konulardaki uygulamaları biraz farklılaşabilir. Yani bazı sigorta şirketlerinde hasarın giderilmesi hasarsızlık indiriminizi bozmuyorken bazı sigorta şirketlerinde tam tersi durumla karşılaşılabilirsiniz. Genellikle yılda
1-2 kez gerçekleştirilen şirketlerin özel hasar onarım noktalarında mini onarım hizmeti kapsamındaki verilen hizmetlerde sigortalının hasarsızlığını koruma altına almaktadır.

Mini Onarım

Bazı sigorta şirketleri aracın iç ve dış yüzeyindeki meydana gelen çizik, sıyrık, vuruk gibi hasarların hasarsızlık indirimini koruyarak karşılamaktadır. Ancak bu uygulama birçok sigorta şirketi tarafından karşılanmamaktadır. Bazı sigorta şirketleri mini onarım teminatı ile bu tip hasarların poliçe yada eklerinde yazılı şartlar ve limitlerle karşılamasını sağlamaktadır. Bu sayede teminattan yararlanan müşterilerinin hasarsızlık indirimini koruma altına almaktadır.

Genel olarak yukarıda bahsetmiş olduğumuz mini hasarlar dışındaki tüm hasarlar poliçenin hasarsızlık indirimini bozmuş olmasının yanı sıra poliçenizin hasarsızlık indirim oranının düşmesini de sağlamaktadır.

Hasarsızlık indirimi ile ilgili ayrıntılı ve tam kapsamlı bilgiye ulaşabilmek adına sigorta firmanız ile görüşmenizi önemle tavsiye ederiz.